Reply to this topicStart new topic
> Büyük Saat kulesi
ReSi
mesaj Apr 17 2008, 02:45 PM
İleti #1


Advanced Member
***

Grup: Administrators
İleti: 307
Katılım: 20-January 08
Üye No: 3BÜYÜKSAAT KULESİ


Yapımına 1881 yılında Ziya Paşa'nın valilik döneminde başlanan ve 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından tamamlanan Adana Saat Kulesi, 32 metre yüksekliği ile Hükümet Meydanı Ali Müfit Caddesi üzerine Adanalılar'ı selamlıyor. Yüzey kenarı 8 metre genişliğinde olan kulenin tepesinin dört yanı saat kadranı ile kaplı. 1925'te Almanya'dan getirilen saat makinesiyle yenilenen saat kulesinin, yapımı sırasında kiremit kaplı olan çatısı bugün çeşitli anten ve alarm düdüğü gibi aygıtlarla donanmış.
Adana'nın "Büyük Saati"nin üzerinde "Societe Jntibah Tourhan Djemala a co Adana Turkei" yazıları bulunan dev çan ise görmeye değer güzellikte motif ve kabartmalar taşıyor. Önceki yıl Adana'da yaşanan depremden hasar gören saat kulesinde; kule taşları arasında ileri geri çıkmalar, oynamalar, duvar sıvalarında dökülmeler meydana geldi.Adana’ya ilk saat Abidin Paşa’nın çabasıyla girmiş oldu(1882). Saat kulesinde her saat başı, vakit belirleyen güçlü ses, kentin birçok yerinden duyulurdu. Resmi dairelerdeki görevliler, işe başlama ve işten ayrılma saatlerini burdan buna göre ayarlardı. Hele namaz vakitleri kolaylıkla belirlenirdi. Dönemin şarilerinden Fani Efendi kuleyi, o zamanlar şu dörtlükle anlatır:

Bir muazzam eserdir ki, misli yok, naziri yok,
Zahiren saat çalar, manen hükümet seslenir.
Ol cenabı Abidine eyler dua;
Çünkü andan ruz-u şeb vakt-i ibaret seslenir.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mesaj Apr 17 2008, 02:45 PM
İleti #


Teşekkürler


Grup: Bot

Katılım: 1 Dakika önce
Go to the top of the page
 
Quote Post
Demir
mesaj Apr 17 2008, 03:19 PM
İleti #2


Administrators
***

Grup: Administrators
İleti: 1,449
Katılım: 21-March 08
Nereden: Adana
Üye No: 23Adana Büyük Saat
--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 

adana nöbetçi eczanaler      adana sinemalarında vizyondaki filmler

Basit Görünüm Tarih : 31st December 2016 - 12:06 PM
adana haritaları adana cafe, barlar adana turizm Adana kebabı, kebap, adana ünlü şahsiyetleri, adana yazarları, adana haberleri, adana radyoları, adana meşhur yemekleri, adana ünlü isimleri, adana tarihi, adana turizm, adana otelleri, adana büyük saat kulesi, adana taş köprü, Büyüksaat, Küçüksaat, Şalgam, turizm, toroslar, adana hava durumu, adana uydu, adana haritalar, Adana sex mersinforum mersin forum Adana sex adana masaj salonları, adana spa, masöz, masöz telefon numaraları KARDEŞ SİTELER    disforum.net     iskenderunforum